Yönetim Kurulu Başkanı’ndan Mesaj

Şehirler artık insan sermayesiyle, marka değeriyle, ekonomileri ile ülkelerden daha önemli durumda. Şehirler ekonominin yeni itici gücü! Küresel gayrisafi yurt içi hasılatın %80’i şehirlerde üretiliyor.. Şehirler bugün günümüzün başlıca zorlukları ile mücadelede liderlik edecek heyecanlı bir pozisyonda. Bu yıl küresel rekabette şehirlerimizin pozisyonu, rekabet gücü, marka değeri ne durumda, bu süreçleri akıllı şehir süreçleri ile nasıl değiştirip, iyileştirebiliriz? İşte bu soruların cevaplarını arayacağız.

2018 ajandamızda ana temamız “Küresel başarının yeni anahtarı şehirlerin liderliği olacak”. Konferansın içeriği Türkiye’nin geleceğine dair umutlarımızı, şehirlerimizin ve ekonomimizin dönüşümüne dair fırsatları kapsayacak.

Önümüzde iki senaryo var: Şehirler ya ekonomik inovasyonun kaynağı, yoksulluğu azaltmanın yolu, katlanarak artan nüfusun freni, iklim değişikliğinin çaresi olacak ya da ekonomik soyutlanmayı destekleyip, çevresel etkilerini yükseltip, sosyal çatışma yaratacak. Bu soruların cevaplarını aramak, gündeme taşımak ve akıllı şehirler konseptinin bu sürece liderlik etmesi ana hedefimiz.

Her bir şehrin sorunları ve çözümleri kendilerine özgü olsa da en iyi kentsel gelişim stratejileri evrenseldir. Bu stratejileri dünyanın en iyi isimlerinden dinleme fırsatını sağlayacağız. Şehirlerimize ilham vermek, en önemli misyonumuz olmaya devam edecek.

Konferansta dünyaca ünlü konuşmacılar global vizyon ve fikirleri paylaşırken aynı zamanda da kamu kurumlarımız ve özel sektör temsilcileri de şehirlerimizin dönüşümü için birlikte en iyi fikirleri üretecekler.

Erdem AKÇIL
Kamu Teknoloji Platformu
Yönetim Kurulu Başkanı