Akıllı Şehirler Dönüşüm Hareketi Başlıyor!
.
Şehirlerimizin geleceği, sürdürebilir şehirler için önemli bir adım atarak, belirlenen bir bölge üzerinde hayata geçirilecek olan “Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi” projesi belirlenen pilot belediyenin ve çevresinin enerji-güvenlik-ulaşım alanlarında akıllı teknolojilerle donatılmasını kapsıyor.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak üniversitelerden, teknoloji kuruluşlarından ve şehir planlamacılardan oluşan bir ekosistem oluşturarak belediyelerin dönüşüm sürecine katkı sağlamak üzere harekete geçtik.
Ankara, İstanbul, Konya ve Antalya şehirlerinden birinde belediye ile ortak hayata geçirmeyi hedeflediğimiz projemizde bölge halkının yaşam kalitesinin artırılması ve diğer tüm belediyelere örnek teşkil edilmesi amaçlanmaktadır.

Konu ile ilgili Habertürk gazetesinde yayınlanan röportajımızı sizinle paylaşıyoruz.

Akıllı Şehirler Projesi için harekete geçen Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Akçıl, “Belediyenin kasasından kuruş çıkmadan ‘akıllı şehir’leri kuracağız” dedi.
Biz de “Dünya Akıllı Şehirler” listesine giremeyen İstanbul için sorduk? “İstanbul nasıl akıllanır?” İşte cevabı…

İstanbul’da gerçekleştirilen Sosyal İnovasyon Zirvesi’nde 2025’e kadar dünyada 36 Mega Şehir ve 26 Akıllı Şehir olacağı belirtildi. Fakat bu listeye Türkiye’den hiçbir şehir giremedi. Ülkemizden bir şehri, öncelikle de İstanbul’u akıllandırıp bu listeye girmesini amaçlayan Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl ile projenin detaylarını konuştuk…

“Akıllı Şehirlere Dönüşüm Projesi” nedir?

Belediye hizmetlerinin tek bir rotadan yürütüldüğü operasyon merkezi, akıllı kütüphane, akıllı kavşak, trafik tahmini, sürücülere alternatif rota gösterme, belediye binasının enerji tasarufu için akıllı bina haline getirilmesi, güvenlik uygulamaları, yüz tanıma sistemi olan yeni kameraların kurulması gibi teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran her aşamalarını belediye hizmetlerine dahil eden entegre bir şehir projesi.

Neler yapılacak biraz açar mısınız?

Elbette. Mesela enerji anlamında belediye binasını akıllı binaya dönüştürüyor, binada yüzde 20 enerji tasarrufu sağlıyoruz. Akıllı şehirler sürdürülebilir şehirlerdir. Biz de enerji tasarrufuyla ilk adımı atıyoruz. Bir başka proje de akıllı kavşaklar. Sensörlerle yoldaki yoğunluğu öğreniyor, trafikte bekleme süresini 120 saniyeden 60 saniyeye indiriyoruz. Bu otomatik bir sistem. Kendi zamanlamasını kendi yapıyor. Geçiş hızlanıyor yoğunluk azalıyor. Bir de operasyon merkezimiz var. Trafik arızaları ve kazalar oluştuğu zaman bilgiler anında operasyon merkezine iletiliyor. Operasyon merkezi de anında ilgili ekipleri arıza merkezine yolluyor. Ambulans, itfaiye gibi hayati araçların ihtiyaç duyulan alana ulaşımı da sorunsuz oluyor. Projemizin bir parçasını da metropollerde olmazsa olmaz kriter olan “güvenlik” oluşturuyor. Yüz tanıma sistemine sahip kameraların şehirlerde çoğalması demek, suçluların hareket halinde tespiti demek. Bu da şehri daha güvenli hale getiriyor. Akıllı Şehir Projesi de tüm bu kriterleri şehirde topluyor.

BÜTÇE 3 MİLYON TL

Yukarıdaki proje detaylarına bakılırsa belediyeye yüklü bir maliyet getirecek…

Biz belediye için örnek bir çalışma yapacağız. Yani proje için belediye kasasından kuruş çıkmayacak. Elimizde 1 milyon TL’lik yatırım bütçesi var. Kalkınma Ajansı’ndan alacağımız yatırımla 3 milyon TL’lik bir bütçe olacak. Kalkınma Bakanlığı verilerine göre akıllı şehir olmaya uygun Bursa, Ankara, Konya gibi şehirler alabilecek fonu. İstanbul mega kent olarak öncelikli konumda… ‘kent 10 yıl son raya hazırlanm alı’

Peki neden ihtiyaç duyuldu böyle bir projeye?

Araştırmalarımıza göre her yıl dünyada 5 milyar insan kırsaldan şehirlere göç ediyor. TÜİK verilerine göre İstanbul’da enteresan bir durum söz konusu. 2015 yılında % 15.2’lik bir nüfus artışı var. Bu oran önceki yıl % 9.8’di. İstanbul nüfusu bugün bu noktada ama 10 yıl sonra bunun iki katı olacak. 10 yıl sonra şehrin altyapısı bu artışı kaldıracak mı? Şu an ulaşımda doğru atılımlar yapılsa da enerji ve güvenlik anlamında yapılması gereken çok iş var. Tüm altyapı ve sistemleri nüfusun artışını düşünerek kurmalıyız.

İstanbul bu yoğun nüfusu gelecekte kaldırır mı peki?

Kaldırmak zorunda. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Gelen insana gelme diyemeyeceğimiz için 10 yıl sonraki nüfusü düşünerek hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu proje de bunun için. Sosyal İnovasyon Zirvesi’nde Dorman Followwill bazı araştırma verileri paylaştı. Verilerde 2025’e kadar dünyada 36 mega şehir ve 26 akıllı şehir olacak deniyor. Listede Barcelona, Londra, Amsterdam, Stockholm, Tokyo var. Türkiye’den hiçbir şehir yok. Ankara, İzmir gibi diğer metropollerle beraber İstanbul’u akıllandırıp bu listeye girmesini sağlayacağız.

“İSTANBUL’A DA LAZIM”

Dünyadaki akıllı şehirlerin trafik uygulamalarında sosyal medya ve hava durumu da işin içine katılıyor. Havanın yağış yoğunluğuna göre araç yoğunluğu ve trafik oranı tahmin ediliyor. Henüz trafik oluşmadan insanlara alternatif güzergâhlar ve rotalar çiziliyor ve sosyal medyadan herkese ulaştırılıyor. Barcelona Amsterdam ve Kopenhag’da var ama henüz bizde yok bu uygulama. İstanbul gibi büyük metropollere de gerekiyor.

BELEDİYE KASASINDAN KURUŞ ÇIKMAYACAK

Yaklaşık 1 yıldır ülkemizden dünyaya akıllı şehir çözümleri üretmiş firmaların enerji, güvenlik ve trafik gibi konularda deneyimlerini edindik. Bu deneyimle İstanbul’da örnek bir çalışma yapmak istiyoruz. Bir belediye binasını akıllı şehir projesi kapsamında kurup akıllı şehir ihtiyaçlarını ve standartlarını bu binada göstermek istiyoruz.

İstanbul akıllanacak yani?

Bu projeyle hedef bu. Metropollerin sürdürülebilir olması için enerji, güvenlik, ulaşım gibi kriterleri sorunsuz karşılıyor olması lazım. Mega kent olarak İstanbul’u akıllı şehire dönüştürüp Dorman’ın listesine sokmak istiyoruz. Projeyle karayolu, denizyolu ve raylı ulaşım entegre çalışarak bekleme süresi kaldırılacak. Ulaşımda özellikle bisiklet yolu ihtiyacı bulunuyor. İnsanlar bisikletini bırakıp otobüse binmeli ve inince yine en yakın bisiklet durağından bisikletini alıp yola devam edebilmeli. Elindeki toplu ulaşım kartı, tüm araçlara entegre olarak çalışmalı.

AMSTERDAM HOLLANDA

Şehrin bütün altyapısı yenilenmek üzere düğmeye basıldı. Akıllı sayaçlar ile büyük tasarruflar sağlandı. En çok ön plana çıkan, trafikte 4-10 kişilik mini otobüsler ile çevreci ve insansız toplu taşıma sistemleri oldu.

BARCELONA İSPANYA

Barcelona’da kısa süre önce geniş çaplı bir akıllı şehir inovasyonu için laboratuvar kuruldu. Elektrikli araçlar için tüm şehir şarj istasyonları ve bisiklet yolları ile kaplandı. Ulaşımda tüm sistemler entegre hale getirildi.

AKILLI ŞEHİR NASIL OLUR?

Fotoğraflar Abu Dabi’deki Masdar şehrinden… Şehrin kamu binası, güneşin açısına ve rüzgârın yönüne göre tasarlanarak enerji tasarrufu sağlanmış. Soldaki araç ise şehirdeki ulaşımı sağlıyor. 6 kişilik elektrikle çalışan bu araç, karbon salımı yapmayarak çevreyi koruyor.

ENTEGRE SİSTEM

Brezilya’nın 6.5 milyonluk Rio de Jenairo şehrindeki operasyon merkezinde trafikten havaya, güvenlikten emniyete tüm veriler tek merkezde toplanıyor.

BİSİKLET DURAKLARI

New York’un bisiklet duraklarındaki sistem diğer toplu ulaşım araçlarıyla entegre çalışıyor. Toplu ulaşımda kullanılan kartlar, bisikletleri kullanmak için de geçerli oluyor.

AKILLI KÜTÜPHANE

Romanya metrosunda hayata geçirilen Akıllı Kütüphane’de kullanıcılar sanal kitaplarda bulunan QR kod ile kitabı telefonuna indirerek okuyabiliyor.

Bu röportaj 1 Aralık 2015 tarihli Habertürk Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Link: http://www.haberturk.com/yasam/haber/1160788-belediyeden-tek-kurus-cikmadan-istanbul-nasil-akillanir