Hansın Doğan

7 Mayıs 1970 yılında Burdur’un Ağlasun ilçesinde doğdu. İlkokulu Ankara TED Koleji’nde ortaokul ve liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1998 yılında Bilkent Üniversitesi’nde işletme yüksek lisans programına başladı. Aynı yıl AB Jean Monnet bursunu almaya hak kazanarak eğitimine İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde devam etti ve 1999 yılında Avrupa Bilimleri alanında yüksek lisans diplomasını aldı.

1993-1994 yılları arasında bilişim sektöründe geçirdiği kısa bir özel sektör deneyiminden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) uluslararası ilişkiler anabilim dalında uzman öğretim görevlisi olarak akademik hayata atıldı. 1995 yılında SBF İnsan Hakları Merkezi’nin idari sorumlusu olarak da görev üstlenen Hansın Doğan altı yıl boyunca çeşitli akademik araştırmalara katıldı, eğitimler verdi, İnsan Hakları Merkezi Bülteni’ni yayına hazırlayıp editörlüğünü yaptı ve birçok makale yayınladı. Bu dönemde Hazine Müsteşarlığı, GTZ, ABD Büyükelçiliği ve TODAIE gibi birçok kuruluşa danışmanlık hizmetinde bulundu.

2001 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda program sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Yönetişim, Çevre ve Kalkınma için Bilişim Teknolojileri portföylerinin yönetimini yaptı. Aynı zamanda BM Acil Yönetim Koordinatörlüğü yapan Hansın Doğan 2003 Irak savaşında ve birçok acil durum ve doğal afete müdahale operasyonunda aktif saha görevi üstlendi ve operasyonların koordinasyonunda görev aldı. Bununla birlikte, 2003 ve 2004 yıllarında üst üste iki kez UNDP/UNOPS/UNFPA Çalışanları Birliği’nin başkanlığına seçilerek hizmette bulundu.

2005 yılında özel sektörden sorumlu program yöneticisi olarak atanan Hansın Doğan halen UNDP İstanbul ofisinin yöneticiliğini yapmakta, kurumsal vatandaşlık bilincinin yaygınlaşması ve özel sektörle kalkınma işbirliklerinin gelişmesi için yürütülen çalışmalara katkıda bulunmaktadır. Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye Temsilciliği görevini de yürüten Hansın Doğan kurumsal sosyal sorumluluk alanında birçok ulusal ve uluslararası çalışmada aktif görev yapmaktadır.