Y. Birol Saygı

1980’de Ege Üniversitesi, Gıda Fakültesinden mezun olan Y. Birol SAYGI, 1984 yılında yüksek lisansını tamamlayan Y. Birol SAYGI, 1989 yılında doktorasını ve 1991 yılında doçentliğini almıştır.

Profesyonel hayata Pınar Süt/İzmir’de başladıktan sonra, Ege Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra MEPESAN/Antalya şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi, Gıda ve Soğuk Tekniği Bölümünde (Gebze) Uzman olarak çalıştı, BAYCAN sakızlarında Yönetim Kurulu Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 1996-2015 yılları arasına DÖHLER Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile KONFRUT Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketlerinde Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılında Bilgi Üniversitesinde Doçent olarak görev yapan Y. Birol SAYGI, aynı zamanda GÖKNUR A.Ş./Ankara şirketinin Genel Müdür Yardımcısıdır.

Gıda ve özellikle içecek sektörlerinde uzmanlaşan Y. Birol SAYGI, İngiltere, Almanya, Kanada’da araştırma kuruluşlarında çalışmış olup, bu sektörlerde ürün geliştirme, stratejilerin belirlenmesi ve yönetilmesi, planlama, yatırımlar konularında görev yapmaktadır.

Beş kitabı ve 76 yayını olan, uluslararası ve ulusal şirketlere ve STK’lara araştırma ve danışmanlık hizmeti veren Y. Birol SAYGI bugün 36 yılı aşan araştırma deneyimi, gıda ve içecek sektörlerindeki tecrübelerini, ATON Araştırma ve Danışmanlık çatısında sunmaktadır. MEYED üyesi Y. Birol SAYGI, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.